Адвокатська таємниця та конфіденційність. Поняття "privacy"
Розповсюдженим значенням терміну "прайвесі" (від англ. "Privacy") у середовищі адвокатів і юристів є така важлива правова категорія як право на недоторканість приватного життя, яке вперше своє наукове обґрунтування, правовий і юридичний захист отримало в США.
Зародження "прайвесі" як певної інституції стало наслідком забезпечення належного юридичного захисту індивідууму від втручання уряду в його приватне життя, зокрема захисту від свавілля поліції в рамках кримінального переслідування, наприклад у випадках проведення обшуків та вилучення майна.
На сьогодні вищеописане поняття "прайвесі" охоплює собою право людини на недоторканість її особи, житла, паперів, листування, у тому числі за допомогою електронної пошти, телефонних переговорів, фінансової інформації про особу, на захист від привласнення (неправомірного використання) імені особи, від опублікування приватних даних щодо особи (наприклад, фінансової інформації, листування, фотографій, відео, інформації щодо лікування), на захист від публікацій, що представляють особу у неправдивому світлі, що схоже на наклеп (але відрізняється від нього), право на захист і нерозголошення інформації про особу (персональних даних), що збираються і зберігаються у різного роду системах, базах даних тощо.
Також право на недоторканність приватного життя охоплює і конфіденційність інформації, в т.ч. професійну таємницю: лікарську, усиновлення, сповіді і інші види, включаючи адвокатську таємницю.
Професійна таємниця у адвоката адвокатського бюро Лілії Денисенко
В професійній діяльності адвоката під прайвесі (privacy) в вузькому значенні цього терміну розуміється конфіденційність взаємовідносин між адвокатом та клієнтом. Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" закріплена заборона для адвоката без згоди клієнта розголошувати відомості, що становлять адвокатську таємницю, використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб.
Згідно зі ст. 22 вказаного закону адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату (його помічнику, стажисту або особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом) про клієнта, а також питання, з яких клієнт звертався до адвоката, адвокатського об'єднання, зміст порад, консультацій, роз'яснень, складені документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.
Саме тому основним принципом діяльності Адвокатського бюро Лілії Денисенко (м. Полтава) є принцип конфіденційності та нерозголошення інформації, що становить адвокатську таємницю.
Адвокатське бюро Лілії Денисенко постійно забезпечує умови, що унеможливлюють доступ сторонніх осіб до інформації стосовно клієнта або її розголошення.
Чинним законодавством України заборонено вимагати від адвоката Адвокатського бюро Лілії Денисенко при наданні юридичних послуг надання відомостей, що є адвокатською таємницею. З цих питань адвокат адвокатського бюро Лілії Денисенко не може бути допитаний, а також забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення у адвокатського бюро документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності.
З повагою ,Лілія Денисенко.